nasz powiat.jpg
ziemia jaworska_V2.jpg
rect17146.png
logo apotheek diepenbeek33kb - Kopia - Kopia (2).jpg
baner schronisko_v2.jpg
Jawor kopia.jpg
Bolków kopia.jpg
Paszowice2 kopia.jpg
msciwojow2 kopia.jpg
Męcinka2 kopia.jpg
Wadroze_wielkie kopia.jpg
Aktualności - Wydarzenia
1 kwietnia rusza kwalifikacja wojskowa w powiecie jaworskim
dodano: 30-03-2019 | Edyta Czopp-Jankowska | wyświetleń: 2752

W lutym ruszyła w Polsce trzymiesięczna kwalifikacja wojskowa młodych mężczyzn, wprowadzona zamiast poboru. Wszyscy stawiający się do kwalifikacji zostaną przeniesieni do rezerwy.

Celem kwalifikacji jest sprawdzenie predyspozycji oraz zdrowia psychicznego i fizycznego pod kątem zdolności do czynnej służby wojskowej. Wszyscy stawiający się w bieżącym roku do kwalifikacji zostaną z mocy prawa przeniesieni do rezerwy z dniem, w którym orzeczenie komisji lekarskiej o ich zdolności do czynnej służby stanie się ostateczne. Osoby zgłaszające się przed komisję otrzymają dokument potwierdzający uregulowanie stosunku do służby wojskowej.

Obowiązkowi stawienia się do kwalifikacji podlegają w tym roku mężczyźni urodzeni w 2000 roku, oraz ci urodzeni w latach 1995-99, którzy w poprzednich latach nie stawiali się.

Do kwalifikacji mają się też stawić kobiety urodzone w latach 1994-2000, które kończą naukę w szkołach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych. O przeprowadzenie kwalifikacji mogą też wystąpić ochotniczki, tegoroczne maturzystki lub studentki wyższych szkół morskich.

W powiecie jaworskim kwalifikacja rozpocznie się w dniu 01 kwietnia i potrwa do 12 kwietnia 2019 r. Powiatowa Komisja Lekarska orzekająca stan zdrowia osób podlegających kwalifikacji wojskowej pracować będzie w Powiatowym Ośrodku Rozwoju Edukacji w Jaworze, przy ulicy Piłsudskiego 11, w godzinach 7.30 - 13.30, wg następującego planu:

01 - 04.04.2019 r. - mieszkańcy Jawora,
09.04.2019 r. - mieszkańcy Gminy Męcinka,
10.04.2019 r. - mieszkańcy Gminy Mściwojów i Paszowice,
11.04.2019 r. - mieszkańcy Gminy Paszowice i Wądroża Wielkiego,
12.04.2019 r. - kobiety, osoby wykonujące badania specjalistyczne oraz osoby z roczników starszych, dotychczas nie zgłaszający się.

Osoba, po raz pierwszy poddana kwalifikacji wojskowej, przedstawia:

- dowód osobisty lub inny dokument pozwalający na ustalenie tożsamości,
- posiadane dokumenty lekarskie dotyczące stanu zdrowia,
- aktualną fotografię o wymiarach 3x4 cm, bez nakrycia głowy,
- dokumenty stwierdzające poziom wykształcenia,
- potwierdzenie zgłoszenia się do rejestracji.

W razie, gdy z ważnych przyczyn osoba podlegająca kwalifikacji wojskowej nie może stawić się przed Powiatową Komisją Lekarską w wyznaczonym terminie, zobowiązana jest stawić się w innym dogodnym terminie, ale nie później niż 11 kwietnia br.

W stosunku do osób, które nie stawiły się do kwalifikacji wojskowej bez uzasadnionej przyczyny będzie nakładana kara grzywny w celu przymuszenia lub przymusowe doprowadzenie przez Policję. Natomiast osoby, które odmawiają poddania się badaniom lekarskim, albo nie przedstawią dokumentów, których przedstawienie zostało nakazane, podlegają w myśl art. 224 ust. 1 ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, karze grzywny lub pozbawienia wolności.

Okres pracy Powiatowej Komisji Lekarskiej jest także okazją dla osób poddanych kwalifikacji w latach poprzednich - do wpisu w książeczce wojskowej, przeniesienia do rezerwy. Radzimy skorzystać z tej okazji, gdyż poza tym terminem, konieczna jest wizyta w Wojskowej Komendzie Uzupełnień w Bolesławcu.

 

PDF
DRUKUJ
POWRÓT
ZGŁOŚ
NIEŚCISŁOŚĆ
Szukaj
Rozwiń

Zapraszamy do obejrzenia prowadzonych przez nas inwestycji. Prezentacja ma postać wirtualnego przeglądu inwestycji i umożliwia swobodne rozglądanie się i podróżowanie pomiędzy kolejnymi miejscami.

Budowa wielofunkcyjnego boiska przy I Zespole Szkół Ogólnokształcących w Jaworze
TPD_Legnica.png
NOJE.jpg
zpp baner.png
TPD_Legnica.png
mapa zagrożeń.png
strategia rozwoju.png
pp2.jpg
osoby_głuche.jpg
pore.jpg
KS.jpg
odo.jpg
  • grafika
  • grafika
  • grafika
dodano: 13-12-2018 |  | Ilość fotografii: 34 | Wyświetleń: 3176