Portal - Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa
Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa

5 października 2016 r. w powiecie jaworskim, tak jak i na terenie całego województwa dolnośląskiego ruszyła Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa. Każdy mieszkaniec poprzez to narzędzie internetowe może teraz przekazać policjantom informacje o zagrożeniach, jakie zaobserwował. Zostaną one sprawdzone przez funkcjonariuszy, którzy podejmą dalej działania. Uruchomienie mapy w powiecie jaworskim ogłosił na zwołanej konferencji prasowej Komendant Powiatowy Policji w Jaworze mł.insp. Andrzej Błaszczak. Informacje na temat funkcjonowania tego narzędzia przekazał też oficer prasowy oraz koordynatorzy Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa w powiecie jaworskim.

Krajowa Mapa Zagrożeń jest narzędziem internetowym pozwalającym na przekazywanie przez mieszkańców informacji o miejscach i zdarzeniach, które w ich ocenie są niebezpieczne. Każdy z sygnałów przekazanych w ten sposób policji zostanie sprawdzony przez funkcjonariuszy.

Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa opiera się o informacje skatalogowane w trzech płaszczyznach:

• informacje gromadzone w policyjnych systemach informatycznych,
  • informacje pozyskiwane od społeczeństwa w trakcie bezpośrednich kontaktów z obywatelami, przedstawicielami samorządu terytorialnego i organizacji pozarządowych, a także w trakcie realizowanych debat społecznych poświęconych bezpieczeństwu publicznemu,
  • informacje pozyskiwane od obywateli (internautów) z wykorzystaniem platformy wymiany informacji.

Informacje prezentowane na mapach uwzględniają zarówno wybrane kategorie przestępstw i wykroczeń, jak i zagrożenia, które w subiektywnym odczuciu mieszkańców negatywnie wpływają na ich poczucie bezpieczeństwa.

Aby przekazać informację o danym miejscu, gdzie według subiektywnej oceny zgłaszającego dochodzi do niepokojących, naruszających prawo zjawisk, należy wejść na policyjną stronę internetową komendy wojewódzkiej, komendy miejskiej bądź powiatowej. Baner z odnośnikiem do Krajowej Mapy Zagrożeń widoczny będzie na stronie głównej. Za pierwszym razem po uruchomieniu Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa użytkownikowi wyświetli się regulamin serwisu internetowego. Aby skorzystać z możliwości dodania na mapie miejsca zagrożonego konieczne jest zapoznanie się z nim i zaakceptowanie jego zapisów.

Gdy już to uczynimy, pojawi się okno mapy zawierające wszystkie zgłoszenia dodane przez użytkowników serwisu. Korzystając z wirtualnych narzędzi, jakimi dysponuje Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, możemy zaznaczyć miejsce, którym chcemy zainteresować policję, wskazując rodzaj zagrożenia, jaki według nas w nim występuje. W przypadku problemów z obsługą, zawsze możemy skorzystać z instrukcji, która w wersji cyfrowej znajduje się w serwisie Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa. Takie zgłoszenie trafi do funkcjonariuszy odpowiedniej komórki Policji. Zebrane informacje zostaną następnie sprawdzone przez policjantów.

Należy pamiętać o tym, że zgłoszenia dokonywane poprzez Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa nie zastępują potrzeby pilnej interwencji Policji. W tego typu przypadkach należy korzystać z numerów alarmowych 112, 997.

Z narzędzia należy korzystać w sposób rozsądny. Każde naniesione zagrożenie wywoła odpowiednią reakcję Policji. Z jednego łączna internetowego można zgłosić jedno zagrożenie na dobę.

Mapa zagrożeń znajduje się TUTAJ.

_______________________________

Oficer Prasowy KPP w Jaworze